Category: 2012 Yılı Faaliyetleri

Çukurova Lobisi “Turna Özel Sayısı” (Aralık 2012) Çıktı

Çukurova Lobisi Sayı 41-42-43Çukurova’nın Başkentteki sesi, derneğimizin aylık, bölgesel süreli yayımı olan Çukurova Lobisi dergisinin 40-41-42 birleşik, “ Turna Özel Sayısı”  (Aralık 2012) e-dergi olarak çıkmış ve okuyucuları ile buluşmuştur.

Dergi içeriğinde; Maslahatçı Valiler-Ali Alper Çetin, Telli Turnam Selam Götür/Sevdiğinin Diyarına- Dr.Halil Atılgan, “5 Aralık Türk Kadınlar Günü Olarak Kutlanmalıdır- Prof.Dr. Taciser Onuk, Bir Zamanlar Şair Hasan Turan Vardı- Dr. Halil Atılgan, Çukurova’ya Yoğun Göçler-H.Cesurhan Taş, “Postacı (Abdurrahman Yağdıran) Adana Yollarında”- Sema Erdoğan, Akdeniz Sinekli Mandalina Kimlere Yedirildi- Çapar Kanat, Bölge Haberleri, Teşekkür ve Vefat.

Dergimizi PDF olarak, web sitemizin ana sayfa “yayınlarımız” menüsü içinden indirilebilinir. 

Ali Alper ÇETİN

Çukurova Lobisi İmtiyaz Sahibi

Derneğimizin 7. Danışma Kurulu Toplantısı Yapılıyor

                                                                                                                                                                                                                                                         Derneğimiz, 2011-2012 4. Dönem Çalışma (Faaliyet) Programı Madde: 7′ de: “Danışma (İstişare) Kurulu oluşturmak, Danışma Kurulu toplantılarını en az 3 ayda bir yapmak, Danışma Kurulunun oluşumu ise, Mevcut Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ve geçmiş dönemlerdeki Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliği yapmış üyelerimiz, Derneğimizin Öğrenci ve Gençlik Komisyonu Başkanı ve Yardımcısı ile bilgi ve görgüsüne inandığımız üyelerden oluşur. Danışma Kurulu üye sayısı, sayı ile sınırlı değildir. Danışma Kurulu mevcut yönetim kurulunun çalışmalarını değerlendirir. Kurulun eğilimleri doğrultusunda istenen etkinlikleri tespit eder, yeni projeler sunarak Yönetim kuruluna teklifte bulunur. Yönetim Kurulu faaliyet ve uygulamalarında ise Danışma Kurulu’ nun bu kararlarını dikkate almak zorundadır.” şeklinde programlanmıştır. Genel Merkezimizin  “7. Danışma (İstişare) Kurulu Toplantısı”  11 Ocak 2013 Cuma günü saat:19.00′da yemekli olarak aşağıdaki adreste gerçekleştirilecektir. Devamını oku →

Başkanımızdan, Edebiyatın Çınarı Yaşar Kemal ve Ruhat Mengi’ye Nezaket Ziyareti

ESERLERİ TÜM DÜNYA DİLLERİNE ÇEVRİLEN,  TÜRK EDEBİYATININ ÇINARI, GURUR ABİDEMİZ HEMŞEHRİMİZ YAZAR YAŞAR KEMAL ZİYARETİ:

 FARKLI AÇI, FARKLI BAKIŞ, SÖZÜN ÖZÜ, HER AÇIDAN…CESURCA SORULAR, KORKUSUZCA YORUMLAR…O CESARETİN ONUR SEMBOLÜ, O EMPERYALLERİN KORKUSU, O ÇAĞDAŞ TÜRK KADINININ SİMGESİ, O BİR CUMHURİYET NEFERİ…HEMŞEHRİMİZ (KARAİSALI) RUHAT MENGİ ZİYARETİ:

5 Aralık “Türk Kadınlar Günü” Olarak Kutlanmalıdır

Prof.Dr Taciser Onuk

TUİK’ e göre genel nüfusumuzun yaklaşık yarısı kadındır. Tanrı yaratıcı gücünü kadınla paylaşarak ona özel bir statü kazandırmıştır. Kadın insanlık yapısının en önemli direği ve temelidir.

Cumhuriyetten önce kadının toplumsal yaşamda bir yeri ve değeri yoktur. Kadın anayasa ve kanunlar karşısında sorumlu bir yurttaş olarak görülmez, eğitim imkanlarının kısıtlılığı, tutucu ve yanlış inanışlar yüzünden, hayata aktif, erkeklerle eşit olarak katılması olanaksızdır. Özetle kadın, çok eskilerden beri haksızlığa uğramıştır. Osmanlı geç döneminde hızlanan yenilik hareketleri içinde Atatürk’ün önderliğinde kadın her alanda çok önemli görevler üstlenmiş ve bu görevleri başarı ile yerine getirerek Cumhuriyetin ilanında büyük etki ve katkılar sağlamıştır.

Kurtuluş savaşı yıllarında Türk kadınının erkeklerle mutlak bir dayanışma içerisinde, cephede ve cephe gerisinde büyük bir kararlılıkla bağımsızlık mücadelesine katıldıkları görülür. Kadınlar, sadece İstanbul değil, Anadolu’da da faaliyetlerini arttırmışlar, düşman işgaline karşı ulusal direniş ruhunu oluşturmada etkili olmuşlardır. Bunun en büyük göstergesi merkezi Sivas ta olmak üzere Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyetinin kuruluşudur. Cemiyet Sivas Valisi Reşit Paşanın eşi Melek Reşit Hanım ve arkadaşları tarafından kurulmuş, kısa sürede Anadolu’nun birçok şehrinde şubesi açılmıştır. Kurtuluş savaşı boyunca büyük hizmetler gören bu cemiyet Atatürk’ün büyük takdirini kazanmıştır. Bunun dışında Hilal Kadınları Cemiyeti, Hilal-i Ahmer, Mali Sandıklar, Aydın Muavene-i Hayriye Cemiyeti ve yardım komiteleri bu dönemin diğer önemli kadın teşkilatlarıdır. Devamını oku →

Çukurova Lobisi Yayın Koordinatörü Dr. Halil Atılgan Akdeniz TV ‘Sabah Kuşağı’nda

Türk Halk Müziği ve folkloruna yaptığı hizmetleri, Çukurova ve Türkiye’ye kazandırdığı eserleriyle gönüllerde taht kuran Çukurova Lobisi Dergisi  Yayın Koordinatörü Dr. Halil Atılgan:

15 Kasım 2012 Çarşamba  Sabah Saat.09.15‘ te Akdeniz TV’nin Sabah Kuşağı programında “Mertçe SöyleşiYüksel Mert‘in konuğu;

Yüzyıllardan beri dilden dile, gönülden gönüle söylenerek gelen türkülerimizi, Halk müziğimizin geçmişini ve geleceğini, Adana’nın Türkü’ye verdiği önemi, Adana’nın müzik yapılanmasını, Adananın adı duyulmayan yada ihmal edilen kahramanlarını:

İmamiyi,  Aşık Ferrahiyi ve dahi, “Nem alacak Felek benim” diyen Hasan Turan’ı ve daha fazlasının konuşulacağı bu muhteşem programı sizde (www.akdeniztelevizyonu.com) dan izleyebilir; www.dunyayamesaj.com ve yukselmertoglu@hotmail.com’dan ayrıca da twitter, facebook hesaplarından yada ADENIZ yazıp boşluk bırakarak cep telefonlarınızdan mesajlarınızı yollayabilirsiniz.

Çukurova Lobisi “Âşık İmami Özel Sayısı” çıktı (Materyal Dergi)

Çukurova Lobisi SAYI 37-38-39Çukurova’nın Başkentteki sesi, derneğimizin aylık, bölgesel süreli yayımı olan Çukurova Lobisi dergisinin 37-38-39 birleşik, “Âşık İmami Özel Sayısı”  (Eylül 2012) materyal olarak çıkmış ve okuyucuları ile buluşmuştur.

Dergi içeriğinde; Bana Âşık İmami’yi Tanımak Kısmet Olmadı-Ali Alper Çetin, O Çukurova’nın Gerçek Bülbülüydü-Dr. Halil Atılgan, Aramızdan Bir Âşık İmami Gitti-Oğuz Adem Selçuk, Âşık İmami Bu Dünyadan Göçüp Gitti-Nail Tan, Âşık İmami’nin Ardından-İsmail Görkem, Ağıtlar Yetim Kaldı Âşık İmami-Ömer Aydoğan, O Bir Yıdızdı-Hilmi Şahballı, Âşık İmami-İsmet Atlı, Âşık İmami Geçti Dünya’dan-M.Demirel Babacanoğlu, İmami’ye Ağıt-Ozan Ali Çelik, İmami’nin Ardından-Muhsin Tozlu, Aşık İmami’ye- (Muhsin Tozlu-Ahmet Şener), Âşık İmami’den Atışma ve Şiir Örnekleri…Bu Toprağın Türküleri- Arslan Deveboynu, Toprak Kokan Türküler-Dr. Halil Atılgan. Kozan Belediyesi Durmak Bilmiyor, Adana’da Güvercin Kültürü-Temel Çürük, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’ya Açık Mektup-Dr.Halil Atılgan

Not: Dergimiz Dernek Merkezi ve temsilciliklerimizden  temin edilebilir. Dergimizi PDF olarak, web sitemizin  ana sayfa “yayınlarımız” menüsünden indirilebilinir.

Ali Alper ÇETİN

Çukurova Lobisi İmtiyaz Sahibi

Yardımsever Hemşehrilerimizi BURS VERMEYE Davet Ediyoruz

Derneğimiz; 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında ihtiyaç sahibi, başarılı öğrencilerimize Burs verecektir. Burs isteme talebi oldukça fazla olmaktadır. Bu öğrencilerimizin profili, ayrıca web sitemizde belirtilecektir. Bu nedenle Bölge milletvekillerimiz, Aziz hemşehrilerimiz ve Yardımsever dostlara daha çok ihtiyacımız olduğu aşikârdır. SİZLERİ BURS VERMEYE DAVET EDİYORUZ.

BURS VERME ONURUNU taşıyacak olan bu YARDIMSEVERLER, web sitemiz de yayımlanacak ve adı sürekli sitemizde kalarak band şeklinde şükranlarımız sunulacaktır. BURSLAR için ayrı bir Bütçe oluşturulmuştur ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimize, yine YÜZYÜZE METODU (Hayırsever-Öğrenci yüzyüze) şeklinde burs verilecektir. ”ZEKÂT ve FİTRE ” burs olarak verilebilir. Hemşehrilerimiz ve dostlarımızın okumuş insan ve kültüre verdiği değerin önemini bilerek, BURS VERME ONURUNU yaşayacak dostlara şimdiden şükranlarımızı sunarken; “BİR ÖĞRENCİNİN, SİZ DE YANINDA OLUNUZ” derken, Burs verme onuruna sahip olacak Yardımseverlerimizin 31.11.2012 tarihine kadar Dernek Merkezi ile irtibat kurmalarını rica eder, saygılar sunarız.

YÖNETİM KURULU

Ankara’da “Çukurova Konuk Evi ve Kız Yurdu Projesi”nin Önemi

Kız-YurduÇukurovalılar Derneği; Tarih boyunca “Çukurova” diye anılan Adana-Mersin-Hatay-Osmaniye İllerini temsil etmekte olup, Anayasamızdaki vatanın bölünmezliği ilkesi ile faaliyetlerine Ankara’da devam etmektedir.

Derneğimiz; bölgemizin 42 yüksek öğrenim öğrencisine karşılıksız burs olmak üzere, 365 öğrenciye de mali ve sosyal destekle birlikte, yurt, ev gibi barınma sorunlarının yanında staj ve sağlık sorunlarında da katkılar sağlamaktadır. Bölgenin belde belediyelerine etüt-proje, fizibilite gibi teknik destek vermektedir. Konferanslar, bilgi şöleni ve eğitim faaliyetlerimizin yanında derneğimiz yayınlamakta olduğu Çukurova Lobisi isimli aylık bölgesel, süreli kültür sanat dergisi ile de hizmet vermektedir. Devamını oku →

Çukurova Lobisi dergimiz; artık e-dergi oldu

Çukurova Lobisi isimli kültür-sanat dergimiz; Bölgemiz kültürünü gelecek kuşaklara taşımakta, bölgenin tarihi ve kültür varlıklarını, doğal güzelliklerini tanıtmakta olup, tanıtım ile birlikte bölge turizmine de büyük katkı sağlamaktadır.

1994 yılında yayın hayatına giren, son dört yıldır kesintisiz olarak yayımını sürdüren ” Çukurova Lobisi” dergimiz; artık e-dergi olarak yayımına devam edecek.

Çukurovalılar Derneğinin yayını, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniyelilerin Başkentteki Sesi Çukurova Lobisi; aylık, bölgesel, süreli olarak, ISSN 1309 -1239 no ile yayın hayatına etkin bir şekilde devam etmektedir.

Üyelerimize ve okuyucularımıza dergimiz, ayda 4000-5000 adet ile sürekli ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Dağıtım (PTT) ve kargo giderlerin çok yüksek olması, 18 il ve ilçede ki temsilciliklerimiz vasıtasıyla dağıtım yapılsada derneğimizi ekonomik olarak zorlamıştır. Bir dergi PTT ile 1.20 krş ücret ile okuyucuya ulaşmaktadır. Binlerce dergi çok büyük maliyet getirmiştir.

Bölge insanımızın duyarsızlığı, mensubiyet duygusunun zayıflığı, aidiyet şuurunun gelişmemesi nedeniyle, derneğimizin harika bir materyal yayını olan Çukurova Lobisi dergisine sahiplenememiştir.

Kıt kaynaklarla çıkarılan ve başkan Ali Alper Çetin’in büyük özverisi ile bu günlere gelen Çukurova Lobisi dergisi, bundan böyle e-dergi olarak çıkacaktır.

 PDF formatında web sitemizde yayınlanacak Çukurova Lobisi e-dergimiz; istenirse tüm sayfaları renkli print edilebilip, materyal dergi haline getirebilecektir.

Sevgi ve saygılar

Yönetim Kurulu

4. Altın Turaç Damgasını Ankara HiltonSA’ da Vurdu

Çukurovanın Devleri Ankara HiltonSA’da Buluştu

Çukurovalılar Derneği’nin aylık, bölgesel süreli yayımı olan “Çukurova Lobisi” dergisinin, 5 Mayıs 2012 günü Ankara HiltonSA Otelde muhteşem bir organizasyon ile gerçekleştirdiği, Çukurova Bölgesinde yetişmiş 2011 Yılının En İyileri, 4. Altın Turaç Ödül Töreni programında Ülkemizin kendi alanında ki devlerini buluşturdu… Çukurova Lobisi dergisi 24 Oğuz boyunu temsilin 24 kategoride elektronik ortamda üç buçuk ay süren anket oylaması sonucu değerlendirilerek Seçici Kurul tarafından tespit edilen mümtaz şahsiyetler; 18 kategoride alan ödülü, 5 kurum ve şahsiyete de Yüksek Onur ve Onur ödülü sunuldu.

Demet Sabancı Çetindoğan ödülünü Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu’ndan alırken

Sunumu Filiz Altunay tarafından yapılan ödül töreninde, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçısı Yıldız Çam Özdemir ezgi ve türküleriyle gece ayrı bir renk katmıştır. Törenin, açılış konuşmasını Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı Ali Alper Çetin yaptı. Çok seçkin konukların katıldığı gece de;   Yaşam Boyu Onur ödülünü alan Demet Sabancı Çetindoğan, mütevazılığı ve zarafetiyle silinmeyecek bir iz bıraktı. Yılın Tıp Bilimcisi Prof. Dr. İlter Varinli ve eşi Prof. Dr. Seyhan Varinli, Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Yılın Belediye Başkanı seçilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve eşi, Fatma Doğan, Prof. Dr.Taciser Onuk, Yılın Bilim Adamı Prof. Dr. Mehmet Demir, Yılın İşkadını Hediye Dalgıç, Yılın İşadamı Hamdi Akın’ın oğlu Selim Akın, Devlet Eski Bakanı Işın Çelebi ve eşi Şükran Çelebi, Devlet Eski Bakanı Sadi Somuncuğlu, Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Murat Eğitim Kurumları Murat Baskı, Milli Eğitim Eski Müsteşar Yardımcısı Necdet Özkaya, Hatay Eski Valisi Abdulkadir Sarı, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Savaş, Dr. Halil Atılgan, Mustafa Onar gibi ünlülerin ve çok seçkin konukların bulunduğu gece muhteşemdi. 

Devamını oku →