Category: Altın Turaç Ödülleri

4. Altın Turaç Ödül Töreninin Ardından…Neden Altın Turaç ?

Altın TuraçNeden Altın Turaç:

Turaç keklik büyüklüğünde olup Akdeniz iklim özelliklerine haiz bölgelerde yaşamını sürdürür. Böğürtlenli dereler onun mekânıdır. Gizlenme özelliği çok güçlüdür. Sürü halinde yaşamaz. Erkeğine Mavru dişisine bozça denir. Gözünü kapatarak öter. Ötüşünü çok uzaklardan duymak mümkündür. Baharın gelişi onun ötüşüyle süslenir. Özellikli bir kuştur. Önemli özelliklerinden biri de Çukurova’nın simgesi oluşudur. Diğer bölgeler onu bilmez. Fakat Çukurovalılar onu çok iyi tanır. Onun için de Çukurova ile özdeşleşmiş, özdeşleşmesi yöre ozanlarının diline ve teline de yansımıştır:

Karacaoğlan:

 

Ötme turaç ötme işin var senin

Şahin alıp avlanacak yer değil

Vardım gördüm ağyar göçmüş yurdundan

Vatan tutup eğlenecek yer değil

demiş. Devamını oku →

4. Altın Turaç Damgasını Ankara HiltonSA’ da Vurdu

Çukurovanın Devleri Ankara HiltonSA’da Buluştu

Çukurovalılar Derneği’nin aylık, bölgesel süreli yayımı olan “Çukurova Lobisi” dergisinin, 5 Mayıs 2012 günü Ankara HiltonSA Otelde muhteşem bir organizasyon ile gerçekleştirdiği, Çukurova Bölgesinde yetişmiş 2011 Yılının En İyileri, 4. Altın Turaç Ödül Töreni programında Ülkemizin kendi alanında ki devlerini buluşturdu… Çukurova Lobisi dergisi 24 Oğuz boyunu temsilin 24 kategoride elektronik ortamda üç buçuk ay süren anket oylaması sonucu değerlendirilerek Seçici Kurul tarafından tespit edilen mümtaz şahsiyetler; 18 kategoride alan ödülü, 5 kurum ve şahsiyete de Yüksek Onur ve Onur ödülü sunuldu.

Demet Sabancı Çetindoğan ödülünü Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu’ndan alırken

Sunumu Filiz Altunay tarafından yapılan ödül töreninde, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçısı Yıldız Çam Özdemir ezgi ve türküleriyle gece ayrı bir renk katmıştır. Törenin, açılış konuşmasını Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı Ali Alper Çetin yaptı. Çok seçkin konukların katıldığı gece de;   Yaşam Boyu Onur ödülünü alan Demet Sabancı Çetindoğan, mütevazılığı ve zarafetiyle silinmeyecek bir iz bıraktı. Yılın Tıp Bilimcisi Prof. Dr. İlter Varinli ve eşi Prof. Dr. Seyhan Varinli, Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Yılın Belediye Başkanı seçilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve eşi, Fatma Doğan, Prof. Dr.Taciser Onuk, Yılın Bilim Adamı Prof. Dr. Mehmet Demir, Yılın İşkadını Hediye Dalgıç, Yılın İşadamı Hamdi Akın’ın oğlu Selim Akın, Devlet Eski Bakanı Işın Çelebi ve eşi Şükran Çelebi, Devlet Eski Bakanı Sadi Somuncuğlu, Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Murat Eğitim Kurumları Murat Baskı, Milli Eğitim Eski Müsteşar Yardımcısı Necdet Özkaya, Hatay Eski Valisi Abdulkadir Sarı, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Savaş, Dr. Halil Atılgan, Mustafa Onar gibi ünlülerin ve çok seçkin konukların bulunduğu gece muhteşemdi. 

Devamını oku →

4. Altın Turaç Ödüller “Elektronik Anket Oylaması” Sona Ermiştir

     Çukurova Bölgesinin, 2011 Yılının En İyileri için düzenlenen, Çukurova Lobisi ” 4. ALTIN TURAÇ ÖDÜLLERİ” elektronik anket oylaması 20 Nisan 2012 tarihinde sona ermiştir. Kategori birincilerine 5 Mayıs 2012 tarihinde Ankara HiltonSA otelde düzenlenecek törenle ödülleri takdim edilecektir. Duyurulur.

                                                             Ali Alper ÇETİN

                                               Çukurova Lobisi İmtiyaz Sahibi

Çukurova Lobisi 4. Altın Turaç Ödül Töreni Ankara HiltonSA Otel’ de Gerçekleşiyor

      Çukurova Lobisi dergimizin, Çukurova Bölgesinde 2011 Yılının En İyileri, Çukurova’11 Altın Turaç Ödülleri sahiplerini buluyor.

İnsanımızı, yaptıkları iş, görev ve hizmetlerde teşvik etmek gayesiyle memleketimizin en iyilerini, en başarılılarını elektronik anket oylaması refaransı ile sizlerle birlikte seçiyoruz.

 “4. Altın Turaç Ödül Töreni” adı altında Ankara HiltonSA Otelde yapılacak etkinlikte 24 kategoride ödüller sahiplerini bulacak. Ödül Töreni müzik-eğlence programı düzenlenerek gerçekleştirilecektir. Program;

         Tarih : 5 Mayıs 2012 Cumartesi

         Saat  : 19.30

         Yer   :  Ankara HiltonSA

                    Tahran Cad. No:12    Kavaklıdere-ANKARA

adresinde Yıldız Çam konseri ile yapılacaktır. Tüm üye ve hemşehrilerimizin, törenimizi onurlandırmasını dilerim.

                                  YÖNETİM KURULU

Not : Davetiyeler Dernek Merkezimizden temin edilebilir.

4. Altın Turaç Ödüllerine doğru…Çukurova Lobisi dergimizin Şubat-Mart 2012 Sayısı(32-33) Çıktı

Çukurova Lobisi SAYI 32-33Çukurova’nın Başkentteki sesi, derneğimizin aylık, bölgesel süreli yayını olan “Çukurova Lobisi” dergisinin 32-33 birleşik sayısı (Şubat-Mart 2012) çıkmıştır.

Dergi içeriğinde; Değişmeyen Kanunların Gölgesinde “Yeni Anayasa”-Ali Alper Çetin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (5 Aralık Türk Kadınlar Günü) Prof. Dr. Taciser Onuk, 4.ALTIN TURAÇ ÖDÜLLERİNE doğru.., Ayaşlılar ve Bayram Köyü- Dr. Halil Atılgan, Hoca Ahmet Arvasi-Necdet Özkaya, Çukurovalılar Derneğinden Adalet Bakanı Sadullah Ergine Ziyaret, Sorun Var(mı)?-Dr. Necmettin Karakuş, Zirvedeki Gururumuz: Murat Eğitim Kurumları, Sadrazam İbrahim Paşa-Cemil Gök, Adana için Üç Hayalim-Vedat Kâhyalar, Gençliğin Mili ve Mânevi Ruhu Kazanması-Serhat Çolak, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü-Temel Çürük, Yüreğir’de Hizmet Durmuyor, Derneğimizden kısa kısa…3.Kuşak Ahmet Refik Erdem-Doç Dr. Ahmet Halaçoğlu-Aşık İmamî…

Not: Dergimiz dernek merkezimizden de temin edilebilir.

Ali Alper ÇETİN

                                                                                              Çukurova Lobisi İmtiyaz Sahibi

Çukurova Lobisi Dergimizin 3. Altın Turaç Ödülleri Sahiblerini Buldu

3.Altın Turaç Ödülleri Töreni Adana İnci Otel’de Gerçekleşti. Atın Turaç Ödüllerinde Muhteşem Gece…

     Çukurova Lobisi dergisinin, dört ay süre ile devam eden; 2010 Yılının En İyileri Anketi, oylama sonucu nihayet belli oldu.

Memleketimizin insanlarını, iş ve görevlerinde teşvik etmek amacıyla Ödül Seçici Kurulu, anket oylamasını değerlendirdi. Değerlendirme, 24 Oğuz boyunu temsilen 24 kategoride yapıldı. 6 kategori değerlendirme dışı bırakıldı. 18 kategoride ödül sunulmuş, ayrıca bir Yaşam Boyu Onur Ödülü ve 4 adet Onur Ödülü de sahiplerini bulmuştur.

      15.05 2011 Pazar günü Adana İnci Otelde gerçekleşen 3. Altın Turaç Ödül Töreni Genel Başkan Ali Alper Çetin’in açış konuşmasıyla başladı.

Çok kıymetli hemşehrilerim, saygıdeğer Çukurovalılar! Bu güzel geceye hoş geldiniz.

Bugün burada Çukurova Lobisi dergisinin 3. Altın Turaç ödüllerini sahiplerine takdim etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Ödülleri hak sahiplerine takdim etmeden önce, ben Çukurova Lobisi dergisi hakkında  sizlere çok kısa bilgi vermek isterim;

Fotoğraflar için tıklayınız 
 Devamını oku →

Çukurova Lobisi 2010 Yılı En İyileri Ödül Anket Sonuçları (3.Altın Turaç Ödülleri)

     Dört ay süre ile devam eden “Çukurova Lobisi Dergisi 2010 Yılının En İyileri Anketi” oylama sonucu nihayet belli oldu. Çukurovalılar Derneğinin Yılın En İyileri Ödül Seçici Kurulu tarafından elektronik anket oylaması değerlendirmesi; 24 Oğuz boyunu temsilen 24 kategoride yapılmış olup, 6 kategori değerlendirme dışı kalmıştır. 18 kategoride ödül sunulmuş, ayrıca bir Yaşam Boyu Onur ve 4 adet Onur Ödülü de sahiplerini bulmuştur.

ÇUKUROVA LOBİSİ DERGİSİ 2010 YILININ EN İYİLERİ Devamını oku →

Çukurova Lobisi 3. Altın Turaç Ödül Töreni Adana-İnci Otel’de Gerçekleşiyor

Çukurova Lobisi dergimizin, Çukurova Bölgesinde 2010 Yılının En İyileri, Çukurova’10 Altın Turaç Ödülleri sahiplerini buluyor.

İnsanımızı, yaptıkları iş, görev ve hizmetlerde teşvik etmek gayesiyle memleketimizin en iyilerini, en başarılılarını elektronik anket oylaması refaransı ile sizlerle birlikte seçiyoruz.

” 3. Altın Turaç Ödül Töreni” adı altında Adana İnci Otel’de yapılacak etkinlikte 24 kategoride ödüller sahiplerini bulacak. Ödül Töreni müzik-eğlence programı düzenlenerek gerçekleştirilecektir. Program;

Tarih : 15 Mayıs 2011 Pazar

Saat : 19.30

Yer : İNCİ Otel – Natali Salon

Kuruköprü Meydanı Kurtuluş Cad. ADANA

adresinde Yıldız Çam konseri ile yapılacaktır. Tüm üye ve hemşehrilerimizin, törenimizi onurlandırmasını dilerim.

YÖNETİM KURULU

Not : Davetiyeler Dernek Merkezimizden temin edilebilir.

Çukurova Lobisi Dergisinin 2. Altın Turaç Ödülleri sahiplerini buldu

   İŞTE ÇUKUROVA’NIN DEVLERİ. BUNLAR  TÜRKİYE’NİN DE EN İYİLERİ…

       Çukurova Lobisi dergisinin, üç ay süre ile devam eden Çukurova Lobisi Dergisi 2009 Yılının En İyileri Anketi oylama sonucu nihayet belli oldu.    

       İnsanımızı teşvik etmek amacıyla Ödül Seçici Kurulu anket oylamasını değerlendirdi. Değerlendirme 25 kategoride yapıldı. 4 kategori değerlendirme dışı bırakıldı.

        30.04 2010 tarihinde Ankara İçkale Otelde gerçekleşen 2. Altın Turaç Ödül Töreni Genel Başkan Ali Alper Çetin’in açış konuşmasıyla başladı.

         Saygıdeğer Çukurovalılar;

       Ankara’da Bulunan Çukurovalılar Derneğinin aylık, bölgesel, süreli yayım organı olan Çukurova Lobisi dergisi tarafından düzenlenen “Çukurova 2009 Yılı 2. Altın Turaç Ödül Töreni” ne hoş geldiniz, şeref verdiniz.

 • Bu gece burada sizlerle bir arada bulunmaktan gurur duyuyoruz. Ne mutlu bizlere Ankara’da Başkentimizde Çukurova’yı yaşıyor ve yaşatabiliyoruz.
 • Çukurova deyince akla Adana gelir, Mersin gelir, Osmaniye gelir, Hatay gelir.

Kıymetli Hemşehrilerim;

 • Turaç nedir? Nedir Turaç?

Turaç; Çukurova Bölgesinde yaşayan bir kuştur. Keklik cinsinden olup eti yenir bir av kuşudur.

Ancak bu, öyle bir kuştur ki, adına türkü yakılmış, şiir yazılmıştır.

Bakma turaç  bakma bana el gibi
Sen bu Çukurova’nın öz kuşu değil misin
Ben bu Çukurova’nın öz oğlu değil miyim
Bakma turaç, bakma bana el gibi.

 • Biz de Turaç adını  ödül törenimiz de yâd etmeyi düşündük.
 • Evet bu yıl sizlerin katılımı ile 2.defa gerçekleştirdiğimiz ödül törenimizde 2ı kategoride ödül verilecektir.
 • Bir Yaşam Boyu Onur Ödülü, bir adet de Onur Ödülü olmak toplam 23 adet ödül sahiplerini bulacaktır.
 • Ödül alacak olan hemşehrilerimizin belirlenmesi anket yöntemi ile Çukurova Lobisi dergisine gelen oylarla tespit edilmiştir.
 • Örneğin; 2009 yılının en başarılı valisi tespit edilirken, Çukurovanın bağrından yetişmiş olup halen valilik yapan hemşehrilerimizin isimleri belirlenmiş ve ençok oy alan hem şehrimiz ödüle layık görülmüştür.

Saygıdeğer hemşehrilerim;

 • Bildiğiniz gibi dernek bir sivil toplum kuruluşudur.
 • Sivil Toplum Kuruluşlarında yer almak, gönüllülük esasına dayanır. Bireysel menfaatlerini aşmış kişiler bu gönül kuruluşlar da görev alırlar.
 • Ancak; her ne kadar gönüllülük esası olsa da yaşatabilmek için maddi güç gereklidir.
 • Bu çerçevede siz değerli hemşehrilerimize derneğimizin yegâne maddi gücünün üye aidatları olduğunu belirtmek isterim.
 • Derneğimiz;  Konferans, söyleşi, seminer, mercimek köfte -şalgam günü, şiir akşamları, kısır partisi,kurtuluş gecesi gibi, Remzi Oğuz Arık konferansı gibi güzel etkinliklere  imza atmıştır. Fevkalede güzel faaliyetler yapılmaktadır. Ayrıca;
 • Çukurovalı olupta Ankara’da öğrenim gören yükseköğrenim öğrencilerine burs verilmektedir. Sosyal ve maddi destek sağlanmaktadır.
 • Derneğimiz artık güçlü bir kimlik kazanmıştır. Gerek Çukurova Bölgemizde, gerekse Ankara’da her geçen gün daha etkin konuma gelmektedir.
 • Bu Ödül Töreni, Çukurova Bölgesi (Adana-Mersin-Hatay-Osmaniye) nin En İyileridir. Burada Türkiye’nin en iyileri, devlerimiz yarışıyor. Bu kapsamda;
 • Sözlerime son verirken Çukurova’ya ve Çukurova’lıya hizmeti esas alan Derneğimize katkılarınızı bekler, Ödül sahibi olan Çukurovanın değil, aslında Türkiyenin devleri… Türkiye’nin en iyilerini tebrik eder, hepinize saygılar sunarım.   

          Çukurova Lobisi Dergisi İmtiyaz Sahibi Ali Alper Çetin’in açılış konuşmasından sonra derneğe destek ve emeği geçenlere Çukurovalılar Derneğinin teşekkür plaketleri verildi.

 • Derneğimizden Teşekkür Plaketi Alan Hemşehrilerimiz
 • Cumhuriyet Gazetesi Alican Uludağ, Adana24haber Ercümend Sinan Yavuz, Ceyhan Mavi Haber Gazetesi İzzet Aydemir, Dr. Selim Sarıibrahimoğlu,Türkan Cerrahoğlu,Çukurova Lobisi İstanbul Temsilcisi Hakan Er, Dörtyol Temsilcisi Azmi Çelebi,Yumurtalık Temsilcisi Halim Öztoprak, Karaisalı Temsilcisi Nevzat Özgün.

RESİMLER İÇİN LİNK’E TIKLAYINIZ …

Devamını oku →

İlk Altın Turaç – “Çukurova Lobisi” Ödül Töreni’nde Devler Buluştu…Muhteşem Gece…

        Çukurovalılar Derneği’nin aylık, bölgesel süreli yayımı olan “ÇUKUROVA LOBİSİ” dergimizin, 9 Mayıs 2009 günü Ankara-Etap Altınel Otelde gerçekleştirdiği, Çukurova Bölgesinde yetişmiş “2008 YILININ EN BAŞARILI’LARI ALTIN TURAÇ ÖDÜL TÖRENİ” programında Ülkemizin kendi alanında ki devlerini buluşturdu. Çukurova Lobisi dergisi ile 24 kategoride elektronik ortamda 4 ay süren anket oylaması sonucu değerlendirilerek Seçici Kurul tarafından tespit edilen En iyiler için 21 kategoride alan ödülü, 6 kurum ve şahsiyete Onur ödülü layık görülmüştür. Devamını oku →